O čaji

 
 

Historie pití čaje

 
     
 

Počátek užívání čaje už těžko dopátráme, stejně jako u mnoha jiných kulturních rostlin je to záležitost stará mnoho tisíc let. Přitom je zajímavé pomyslet, jak dlouho už Číňané zklidňují své mysli čajem – a jak dlouho už Evropané zneklidňují své mysli alkoholem.

 
 

V Číně se čaj určitě pěstoval už před počátkem křesťanského letopočtu. První historická zmínka o čaji je z roku 347 n.l. a týká se doby okolo 1200 př.n.l. Už v té době se čaj používal jako naturální platidlo. Přibližně od 3. století př.n.l. se čaj upravuje sušením a zpracováním, ne pouze vařením čerstvých lístků. Postupně se pití čaje rozšiřovalo za hranice Číny: do Tibetu, Mongolska, Ruska, střední Asie. Čína byla  a je čajovou velmocí. V 19. století se podařilo Britům nalézt divoce rostoucí čajovník v pralesích indického Assámu a od té  doby se čaj pěstuje i v Indii. Historie čínského čaje je tedy tisíciletá, historie skvělých čajů z Darjeelingu, Nepálu a jiných míst indického subkontinentu ani ne dvousetletá. V těchto posledních dvou staletích už je čaj fenoménem, který působí na kulturu celého světa, je uváděn v encyklopediích, ovlivňuje politiku i mezinárodní obchod.

menu:

úvod

historie čaje

čaje skladem / čajové nádobí

čaje na objednávku

kontakt / čajová kniha návštěv

     
 

Pěstování čaje

 
     
 

Čajovník čínský (camellia sinensis) je stále zelený keř či strom s malými bílými květy. Nerozvinuté pupeny listů, říká se jim tipsy, jsou pokryté stříbřitými chloupky, rozvinuté listy mají chloupky na spodní straně. Rod čajovník v sobě obsahuje několik odrůd, na plantážích navíc většinou rostou kříženci.

 
 

Čajovník roste v monzunovém klimatu v tropech a subtropech na kyselých půdách, od hladiny moře až po vysokohorská území. Vyžaduje dostatečné množství srážek. Keře čajovníku se na plantážích pěstují v řadách a zastřihují se do výšky okolo 1 metru. To vše kvůli snazší sklizni.  Poprvé je čaj sklizen ze čtyřletého keře. Potom se sklízí několikrát ročně, podle polohy plantáže, a to po desítky let. První sklizeň bývá nejvyhledávanější, druhá nejlepší. Sbírají se dva lístky a výhonek mezi nimi, a to ručně, pouze v Japonsku se používá mechanizace.

 
     
 

Jaké druhy čaje pijeme

 
     
 

Čaj obecně dělíme na čaj černý, zelený, polofermentovaný a bílý. Někdy se také uvádí čaje vícekrát fermentované, tzv. puery.

 
     
 

Čaj bílý

 
     
 

Bílý čaj je nejpodobnější čerstvému, přírodnímu čaji. Neprochází mechanickým zpracováním ani fermentací, je pouze sušen, takže zachovává většinu chutě a chemických látek čerstvého čaje.  Vyrábí se pouze z terminálních lístků a pupene. Nálev z bílého čaje má barvu nazelenalou až oříškově hnědou a vyniká skvělou chutí.

 
     
 

Čaj zelený

 
     
 

Počátek výroby zeleného čaje je shodný s čajem černým. Čajové lístky jsou po sběru svinuty a lehce porušeny. U zeleného čaje jsou pak uvolněné chemické látky tepelně inaktivovány. V Číně se  nejčastěji používá sušení a pražení, některým čajům dodává charakteristickou vůni a aroma právě způsob sušení či pražení nad ohněm. V Japonsku se využívá spíše napařování horkou vodní parou. Zelený čaj je oblíbený především v Číně a Japonsku, v západním světě si postupně získává příznivce.

 
     
 

Polofermentované čaje

 
     
 

Čaje polofermentované (Oolongy, polozelené) se od černých a zelených liší jenom stupněm  fermentace. Je jí zabráněno proběhnout úplně (podobnými způsoby jako u čajů zelených). Vzniká tak velice zajímavá škála chutí a vůní. Tyto čaje se dále dělí podle stupně fermentace.

 
     
 

Čaj černý

 
     
 

Číňané jej nazývají čajem červeným. Čínské černé čaje mají totiž nálev skutečně zabarvený do červena daleko více než čaje z odrůd indických. Čaje černé prochází procesem fermentace úplně. Mají proto nejvýraznější barvu, od zlaté přes červenou až k tmavě hnědé a často výrazné aroma. Jsou oblíbeny hlavně na západě, černý čaj, který se v Číně samozřejmě také vyrábí,jde především na export nebo se často zpracovává dál na puer.

 
     
 

Tmavé (Pu-er)

 
     
 

Zvláštní druh čaje z velmi silných listů, které prochází dvojitou nebo i vícenásobnou fermentací. 

 
     
 

Označení kvality černého čaje

 
     
 

V mnoha milovnících čaje vyvolávají údiv a nejistotu zkratky uváděné u černých čajů. Zde vám nabízíme vysvětlení. Doufáme, že vám to pomůže při orientaci při nákupu čaje.

 
 

Označení kvality čaje vychází převším z druhu listů, které jsou v čaji obsaženy. Pochází od  anglických obchodníků z čajem a používá se proto převážně u čajů z Indie a Cejlonu, kde čajové plantáže zřídili Angličané.

 
 

 

 
 

SFTGFOP Special Fine Tippy Golden Flowery Orage Pekoe

FTGFOP Fine Tippy Golden Flowery Orage Pekoe

TGFOP Tippy Golden Flowery Orage Pekoe

GFOP Golden Flowery Orage Pekoe

FOP Flowery Orage Pekoe

OP Orage Pekoe Souchong

OP Orage Pekoe

P Pekoe

PS Pekoe Souchong

 
     
 

Tak jsou označovány čaje listové (obsahují celé čajové lístky). Obecně platí,že lepší kvality jsou čaje s delším názvem (například FTGFOP obsahuje kvalitnější lístky, a je také daleko dražší, než OP stejného druhu). Jednotlivé názvy mají tento význam:

 
     
 

Pekoe Souchong je levný čaj podprůměrné kvality.

Pekoe je čaj průměrné kvality, obsahuje hrubší listy a řapíky.

Orange Pekoe je čaj dobré kvality, obsahuje málo řapíků a hodně drobných dobře svinutých lístků.

(Orange zamená rodinu anglickou královskou Oranžských, která je velmi významná v historii pití čaje v Aglii, nikoli pomeranč.)

Flowery Orange Pekoe je čaj výborné vůně a chutě, obsahuje hodně mladých dobře svinutých lístků a tipsy.

Tippy Golden Flowery Orage Pekoe čaj skvělých vlastností, obsahuje hodně tipsů.

Tippy ozačuje obsah tipsů - tip je vrcholový pupen výhonku. Golden, Special, Fine označuje vyšší kvalitu.

 
     
 

Obdobná stupnice se používá pro čaje zlomkové (obsahují lístky nalámané na drobnější kousky,  rychleji se vyluhují, ale někteří čajomilci je nemají v lásce). Většinou se vyrábí strojově technologií CTC nebo drcením větších lístků. Čaje nejvyšších kvalit se jako zlomkové většinou nevyrábějí.

 
     
 

TGFBOP Tippy Golden Flowery Broken Orage Pekoe

GFBOP Golden Flowery Broken Orage Pekoe

FBOP Flowery Broken Orage Pekoe

BOPI Broken Orage Pekoe Imperial

BOP Broken Orage Pekoe

BP Broken Pekoe

BPS Broken Pekoe Souchong

S Souchong

 
     
 

Broken pochopitelně označuje, že je čaj zlomkový. Další označení se používají pro čaje, vzniklé jako odpad po třídění předchozích druhů. Najdeme je především v čajích sáčkových.

 
     
 

BOF Broken Orage Fanning

OF Orage Fanning

PF Pekoe Fanning

F Fanning

PD Pekoe Dust

D Dust

Fanning je čajová drť a dust čajový prach.

U čajů cejlonských se označuje také nadmořská výška, z které pochází.

Low je nížinný čaj z poloh kolem 650 mnm.

Medium je čaj z poloh od 650 mnm do 1250 mnm.

High je vysokohorský čaj z poloh od 1250 mnm.

 
     
 

(převzato z cajovnik.cz)

 
     
 

Chemické složení čaje

 
     
 

Svým složením působí čaj příznivě na lidský organizmus. Podporuje trávení, spalování tuků,  osvěžuje mysl, napomáhá odstranit únavu a stres. Dodává chuť do života a při dlouhodobém pití pomáhá chránit tělo proti nádorovým onemocněním. Ve starém Japonsku se používal čaj pro boj s alkoholismem. Čaj jako každá zelená rostlina obsahuje pevné složky, nerozpustné ve vodě. Jsou to především stavební složky listu — hrubá vláknina, celulóza. Dále proteiny, tuky, pektiny, chlorofyl a škrob. Těchto látek je v čajovém listu více než padesát procent. Látky organické, ve vodě rozpustné, tvoří druhou, o něco menší polovinu všech složek listu. Jsou to hlavně třísloviny, ty mohou být v čaji zastoupeny až třiceti procenty. Při fermentaci oxidují, dávají čaji chuť i barvu.

Enzymy v čaji jsou vlastně oxidační fermenty — působí při fermentaci listu. Malé vysvětlení musí přijít u kofeinu. Hodně lidí si myslí, že čaj neobsahuje kofein, ale tein. Nenechte se mýlit, mezi oběma látkami není žádný rozdíl. Čaj obsahuje asi čtyři procenta kofeinu, vysokohorské čaje mívají obsah vyšší než nížinné. Pokud čaj nenecháme louhovat přespříliš dlouho, tedy méně než tři minuty, kofein se uvolní a působí. Při delším louhování se uvolní více tříslovin a účinky kofeinu překryjí.

Dále čaj obsahuje éterické oleje, ty se mohou podílet na chuti čaje, cukry a minerální látky, které si rostlinka vytáhne z půdy, na které roste.